Неможливо переоцінити важливість ефективного енерговикористання для національної економіки.
З кожним роком в умовах зростаючого дефіциту енергоресурсів та постійного підвищення їх ціни питання енергозбереження та ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів набувають все більш важливого значення. На початку опалювального сезону стало вже традиційним проведення Тижня енергозбереження в місті.
Розумне та ефективне використання енергоносіїв в побуті не тільки зменшує витрати в бюджеті кожної родини, а й зміцнює економічний стан країни. Фахівці вважають, що до 40% енергії в побуті можна заощадити простими і безкоштовними заходами і кожна окрема людина може зробити на своєму робочому місці чи вдома скромний внесок до загальної справи енергозбереження. Чим раціональніше ми використовуємо тепло та електричну енергію, тим менше втрачається природних ресурсів, зберігається довкілля від забруднень.
Пропонуємо декілька порад щодо раціонального використання енергії у побуті:
Корисні поради щодо раціонального використання енергії в побуті
Слідкуйте за витратами енергоносіїв!
Лічильники електроенергії, газу, гарячої і холодної води дають змогу контролювати витрати енергоносіїв, регулювати їх споживання і фіксувати результати економного використання.
Утеплюйте вікна та двері!
В холодну погоду 24% тепла витрачається через недбало ущільнені двері і вікна, 26% - через стіни, 11% - через допоміжні приміщення (підвали, сходові клітини, тощо) і 39% - через вентиляційні отвори і димоходи.
Не випускайте тепло!
Закривайте на ніч занавіски і жалюзі, щоб зменшити втрати тепла через вікна. Заізолюйте радіатори опалювальної системи від зовнішніх стін - встановіть за ними тепловідбиваючу фольгу. Це на 4% зменшить витрати на опалення приміщень.
Не перетоплюйте Вашу оселю!
Якщо ви сплачуєте за опалення по тепловому лічильнику, чи маєте автономне опалення, пам’ятайте: підвищення температури в приміщенні на 1 градус збільшує витрати теплової енергії на 6%.
Не перекривайте теплу дорогу!
Радіатори опалення, закриті занавісками чи невдало розставленими меблями, більше гріють вулицю, ніж Вашу оселю.
Не витрачайте свої гроші на опалення вулиці!
Відкриті впродовж багатьох годин квартирки вікон дають вам не тільки свіже повітря, а й значні втрати тепла. Краще провітрювати частіше, але лише на протязі кількох хвилин при широко відкритому вікні. За цей час стіни приміщення не встигають охолонути.
Більше світла при менших витратах електроенергії!
Якщо замість чотирьох лампочок у люстрі має бути чотири бра, то локальне освітлення забезпечить економне і комфортне освітлення в тому місці де ви працюєте, чи відпочиваєте. Це дає змогу економити до 25% електроенергії.
Можна прати економно!
Оптимально використовуйте пральну машину. Доцільно прати при більш низькій температурі й без програми попереднього прання.
Використовуйте менше гарячої і холодної води!
Коли протікають крани на кухні та в туалеті, це призводить до значних втрат води, яку постачати стає все складніше. Подумайте, скільки води збережете, якщо: - будете мити посуд не потоком води, а в посуді та з застосуванням миючих засобів;
- будете кип’ятити води не більше, ніж потрібно.
Приймати душ замість ванни - девіз тих, хто економить!
Витрати води і теплової енергії на ванну приблизно в чотири рази перевищують витрати на душ. Родина з чотирьох осіб може протягом року зекономити значну суму, якщо приймання ванни буде послідовно змінюватися душем.
Розумно користуйтеся холодильником!
Треба завжди пам’ятати, що відкривши холодильник і роздумуючи, що б там взяти, ви втрачаєте стільки, скільки коштує те що ви з’їcте.
Як економити вдома і на роботі
Багато людей щоденно користуються електричними чайниками, не задумуючись про те, що до верху заповнений водою чайник потужністю 1,5 кВт на 10 хвилин, збільшує електроспоживання на 0,25кВт.год. Постарайтеся наливати в чайник необхідну кількість води – цим ви зекономите електроенергію і час для нагріву води. Також, важливо своєчасно чистити електрочайник від накипу. Накип утворюється в результаті багаторазового нагрівання і кип’ятіння води і має малу теплопровідність, тому вода в чайнику з накипом нагрівається повільніше.
Порада: наливайте в чайник лише необхідну кількість води
При користуванні електроплитками, необхідно вибирати посуд, дно якого відповідає розмірам конфорки, так як при використанні посуду більшого діаметру втрачається 5-10% електроенергії. Посуд з викривленим дном може привести до 40-60% перевитрат електроенергії. При приготуванні їжі бажано закривати посуд кришкою, так як швидке випаровування води збільшує час готування їжі на 20-30%. Після закипання їжі бажано перейти на низькотемпературний режим готування.
Порада: використовуйте правильний посуд
Холодильник потрібно ставити в найбільш прохолодне місце на кухні, бажано біля зовнішньої стіни, але ні в якому разі біля плитки. Якщо ви поставите холодильник в кімнаті, де температура досягає 30 градусів, то використання електроенергії подвоїться.
Холодильник старого зразка щомісяця споживає 90-150 кВт.год електроенергії. Нова, енергозберігаюча модель холодильника (із символом «А»), яка має такий самий об’єм камери, щомісяця потребує не більше 30 кВт.год. Сума, яку ви заощадите за 5 років, придбавши холодильник нового зразка, становитиме вартість такого холодильника середнього класу.
Коли пральна машина не повністю завантажена білизною – втрачається 10-15% електроенергії. При неправильно вибраній програмі прання – втрачається до 30% електроенергії. Щоб трішки зекономити під час прасування, білизну необхідно зволожити.
На третину заповнений мішок для збору пилу пилесмока погіршує всмоктування пилу на 40%, відповідно на цю ж величину зростають витрати електроенергії.
Порада: побутові прилади можуть зекономити ще багато грошей. Використовуйте їх правильно.
Не лишайте електроприлади в режимі « standby » (режим очікування) – вимикайте їх з розетки. По-перше, це безпечніше, про що треба завжди пам’ятати. По – друге, вимкнення приладів з мережі, наприклад, телевізор, відеомагнітофон, музичний центр – дозволить зменшити використання електроенергії в середньому до 300 кВт.год.
Зарядний пристрій, увімкнений в розетку нагрівається, навіть якщо там не має телефону, тому що він все одно споживає електроенергію. 95% електроенергії використовується даремно, коли зарядний пристрій постійно ввімкнутий в розетку.
Телевізор з екраном середнього розміру – діагоналлю 20-21 дюйм в режимі очікування споживає 16,5 Вт. Якщо ви дивитесь телевізор 6 годин в день, то його споживання в режимі очікування складає 297 Вт за добу, а за місяць майже 9 кВт.
Музичний центр потягне біля 8кВт в місяць, відеомагнітофон – 4 кВт в місяць.
Якщо підрахувати, то тільки по трьох електроприладах ми втрачаємо майже 21 кВт енергії в місяць.
Порада: вимикайте домашніх «помічників» з мережі.
Використання новітніх освітлювальних приладів (компактні люмінесцентні лампи) дають змогу заощаджувати від 60% до 80% електроенергії. Світла в будинку має бути достатньо, адже воно забезпечує нам комфорт, що сприятливо впливає на здоров’я. Сучасна енергозберігаюча лампа працює 10 тис. годин, в той час як лампа розжарювання – в середньому 1,5 тис. годин. Єдиний її недолік – вартість, що на порядок дорожче від традиційної лампи розжарювання. Проте, компактна люмінесцентна лампа напругою 11 Вт заміняє лампу розжарювання в 60 Вт. Яскравість освітлення не погіршиться, але ви будете споживати в 4-5 разів менше електроенергії. Термін окупності такої лампи складає близько року, а термін її служби складає 3-4 роки.
Порада: замініть лампочки розжарювання на компактні люмінесцентні лампи.
Хочемо запропонувати вам декілька конкретних заходів з економії води.
В першу чергу це упорядкування сантехніки і всього устаткування водопостачання. Якщо:
- крапає з крана вода, то її втрати при цьому складають 24 л на добу, 720 л на місяць;
- тече з крана вода – 144 л на добу, 4000 л на місяць;
- тече в туалеті – 2000 л на добу, 60000 л на місяць.
З погано закрученого крану, з якого крапає вода (10 крапель на хвилину), за рік витікає приблизно 2000 л води. Якщо кожний з трьох членів вашої родини залишає кран з водою відкритим тільки на 6 хв. щодня, то загалом ви витрачаєте намарно 7 кВт.год енергії, тобто викидаєте на вітер 1 гривню, а якщо кожен з вас залишає гарячу воду текти без потреби протягом 6 хв. щодня, то щороку ви втрачаєте 200 гривень.
Порада: вода – джерело життя, його потрібно економити.
Якщо розглянути тепловий баланс нашого помешкання, то стане відомо, що більша частина теплової енергії опалювальної системи витрачається на те, щоб перекрити втрати тепла. Якщо ваш будинок з централізованим опаленням і водопостачанням, то це виглядає так:
-втрати через не утеплені вікна та двері – 40%;
-втрати через віконне скло – 15%;
-втрати через стіни – 15%;
-втрати через стелю та підлогу – 7%;
-втрати при користуванні гарячою водою – 23%.
Готуватися до зими повинні не тільки комунальні служби, а й ми самі.
Перше – це заробити щілини в віконних і дверних отворах. Ущільнив їх , ви зможете підвищити температуру в помешканні на 1-2 градуси. Дальше, утеплити зовнішні стіни. Зараз появилося багато хороших технологій утеплення стін будинків різними методами.
Слід пам’ятати, що закриття опалювальних приладів декоративними плитами, панелями і навіть шторами зменшує тепловіддачу на 10-12%. Фарбування радіаторів масляними фарбами зменшує тепловіддачу на 8-13%, а цинковими фарбами збільшує тепловіддачу на 2,5%. Корисно наклеїти позаду радіатора аркуш фольги. У такому разі тепловий потік буде спрямовано у внутрішню частину приміщення.
Оптимальною для людського організму є температура повітря у приміщенні 18-200С. Для нагрівання приміщення до 200С потрібно на 20% менше енергії, ніж для досягнення – 240С. Знижуючи температуру нагрівання лише на 10С, ми заощаджуємо 5% енергії, що йде на опалення.
Температура у приміщенні залежить від внутрішньої температури стін. Якщо ця температура становить лише 130С, то в приміщенні, нагрітому навіть до 220С , вам буде холодно. Варто утеплити стіни, вікна і двері за допомогою пінопластових плит, дерев’яних панелей, алюмінієвої фольги, гіпсокартону та ін., тому що:
-внутрішня ізоляція не піддається впливу погодних умов;
-утеплені приміщення швидко нагріваються і довго утримують тепло.
Порада: готуй сани влітку, а віз взимку. Проведіть невеликий ремонт.
Споживаймо енергію розумно!