На сучасному етапі в Україні значна увага приділяється питанням захисту прав, свобод та законних інтересів національних меншин взагалі та ромської національної меншини зокрема.
Статтею 11 Конституції України визначено, що держава сприяє розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України. Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини на сьогодні є соціально значущим питанням.
З метою створення належних умов для захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини, забезпечення рівних можливостей для її участі у соціально-економічному та культурному житті держави Указом Президента України від 08.04.2013 № 201/2013 було схвалено Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року.
Основні проблеми ромів приблизно однакові в усіх країнах: низький освітній рівень, високий рівень безробіття, незадовільний стан здоров’я, відсутність у більшості ромів документів, що посвідчують особу, свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про національні меншини в Україні» держава гарантує особам, в тому числі й представникам ромської національної меншини, які є громадянами України та проживають на її території рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення.
Положення Плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року, в частині забезпечення належних умов для отримання особами, які належать до ромської національної меншини і на законних підставах перебувають на території України, документів, що посвідчують особу і підтверджують громадянство, гарантують представникам національних меншин права на національні прізвище, ім’я та по батькові; відновлення у встановленому законом порядку свого прізвища, ім’я та по батькові, а також запису у паспорті лише прізвища та ім’я, а в свідоцтві про народження дитини – лише ім’я батька і матері (в національній традиції яких немає звичаю фіксувати «по батькові»).
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків (ч.2 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану (ст. 144 Сімейного кодексу України).
Несвоєчасна без поважної причини реєстрація батьками народження дитини в державних органах реєстрації актів цивільного стану тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян (ст. 212-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються:
1. паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків. Якщо з поважних причин документ не може бути пред’явлений, в такому разі орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб.
2. паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника, у разі, якщо державна реєстрація народження провадиться не батьками, а іншою особою;
3. документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, заява матері, спільна заява матері батька дитини).
Враховуючи викладене, слід зазначити, що після проходження у викладеному вище порядку процедури державної реєстрації народження дитини представники ромської національної меншини забезпечать собі право отримати легальні документи про народження дитини.
Реєстрація народження в подальшому допоможе вирішити питання працевлаштування, доступу до освіти, послуг з охорони здоров’я та основних потреб ромського населення в Україні. Також треба зазначити, що реєстрація народження є ключем для визнання особи з точки зору закону і що не правосуб’єктність негативно впливає на реалізацію ромами своїх основних прав в Україні.