Лікарі Добропілля інформують: Йододефіцитні захворювання та їх профілактика

Йод — важливий мікроелемент в життєдіяльності організму людини. Органічний йод – незамінний учасник утворення гормонів щитовидної залози. Ці гормони потрібні всім органам та системам організму, вони впливають на білковий, жировий та вуглеводний обмін речовин та терморегуляцію.

Достатня кількість йоду забезпечує людину енергією, як для фізичної, так і для розумової активності, сприяє росту і розвитку організму та відновленню клітин. При достатній кількості йоду в організмі людина відчуває себе бадьорою, повною життєвих сил, здоровою та життєрадісною.

Але, на жаль, більша частина населення, яка живе далеко від моря, страдає від недостатності цього важливого мікроелементу.

Дефіцит йоду в організмі відчувають люди на всій території України, різниться лише його ступінь. Усі регіони нашої держави є зоною ризику по захворюваності щитовидної залози. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВОЗ) 1,5 млн. населення України має патологію щитовидної залози, що обумовлено дефіцитом йоду. Згідно статистичних даних за останні 2 роки розповсюдженість захворювань щитовидної залози серед дорослого населення м.Добропілля складає 463,0 на 10000 населення, серед населення Добропільського району цією патологією хворіють 201,0 на 10000 населення.

Ознаки йододифіциту.

Виділяють декілька груп ознак йододефіциту: емоційні, імунодефіцитні, набрякові, серцево-судинні та гематологічні. Спостерігаючи за станом свого здоров’ та дослухаючись до свого організму ви зможете зможете своєчасно виявити проблему і прийняти своєчасні заходи щодо її профілактики.

До групи емоційних ознак йододефіциту відносяться: невластива для даної людини подразненість, погіршення пам'яті, уваги та реакції, депресія, зниження життєвого тонусу, сонливість і загальна млявість організму людини.

Імунодефіцитна група включає в себе одну головну один ознаку – послаблення імунітету і як наслідок – підпадання інфекційним захворюванням, простудним захворюванням та розвиток хронічних захворювань.

Набряки також вважаються однією із ознак недостатності йоду. Це стосується набряків навколо очей, рук, ніг та інших. При цьому вживання сечегонних лікарняних препаратів для видалення набряків лише погіршує стан, збільшує імовірність звикання, формування залежності від них.

Кардіологічна група: атеросклероз, аритмія, підвищений тиск. Для цих ознак характерним є той факт, що лікування вищеназваних захворювань може протікати непомітно, у зв’язку з тим, що прийом лікарняних препаратів на фоні розвитку йододефіциту, вже не дає потрібного і довгострокового ефекту, те ж саме відноситься до гематологічних ознак (зниження рівня гемоглобіну).

Однією із найбільш явних ознак наявності у людини дефіциту йоду – це збільшення зобу. Але це свідчить про прогресуюче захворювання.

Чим небезпечний йододефіцит?

Небезпека йододефиціту міститься в тому, що всі перераховані вище ознаки суттєво загострюються і при відсутності належного лікування можуть стати незворотними, а зоб, що збільшується, може почати чинити тиск на органи, що знаходяться поблизу, викликаючи тим самим сухий кашлюк, припадки задухи та утруднення ковтання їжі.

Існують також відомості, що при дефіциті йоду у жінок можуть розвиватися захворювання молочних залоз. Зниження функцій щитовидної залози призводить к уповільненню розумового розвитку та росту кісток у дітей та підлітків.

Дуже небезпечним є йододефіцит для вагітних жінок, тому що це може сказатися на розвитку плоду, та більш того - призвести до невиношування, кретинизму новонароджених, народженню мертвої дитини.

Наслідком запущених захворювань щитовидної залози у дітей можуть стати: відставання в фізичному, розумовому розвитку, сповільнений ріст, порушення мови, глухонемота.

Небезпечний йододифіцит для людей старшого віку у зв’язку з тим, що лише до визначеного віку наш організм в змозі самостійно справлятися з проблемою, що виникла і компенсувати недостатність йоду.

Як визначити недостатність йоду?

Щоб упевнитися, що наслідком поганого самопочуття є йодна недостатність, зробіть йодну сітку на шкірі передпліччя або стегна. Якщо вона зникне на протязі двох годин, ваш організм відчуває гострий дефіцит йоду, якщо сітка не пропаде навіть через добу, недостності йоду немає.

Профілактика йододефіциту.

Всесвітньою організацією охорони здоров’я встановлені фізіологічні добові норми мікроелементу – йоду. В середньому ця норма становить від 120 до 150 мікрограмів щоденно.

Основна кількість йоду поступає в наш організм з їжею. Сама висока концентрація йоду знаходиться в йодованій солі, морській рибі, морепродуктах, морських водоростях та риб’ячому жирі – орієнтовно 800-1000 мг/кг. Спеціалісти рекомендують потребляти препарати на основі ламінарії – морської капусти, природному джерелі органічного йоду. Крім йоду в ламінарії знаходиться настільки широкий спектр вітамінів, мікро- та мокроелементів, що вона перевершує любу наземну рослину. Ламінарія також є дуже гарною профілактикою лейкемії та ракових захворювань.

Не потрібно очикувати, коли хвороба дасть ознаки. Краще взяти із «зеленої комори здоров’я» цінності – плоди, рослини, мінерали і вживати їх щоденно, з користю для здоров’я, але перед цим необхідно звернутися до лікаря, який призначить вам необхідні ліки.

Фахівці відділення організації

санітарно-гігієнічних досліджень

Добропільської міськрайонної філії

ДУ «Донецький ОЛЦМОЗ України»