Нещодавно українцям у рамках кампанії вакцинації від COVID-19 було запропоновано введения бустерної дози. Через це, у багатьох виникло багато різних запитань, пов'язаних з бустерним щепленням.
Бустерні щеплення – поширена практика при вакцинації від багатьох інфекційних захворювань, наприклад, гепатиту, правця, поліомієліту. Тому ще до початку щеплень від коронавірусу медики передбачали необхідність бустерної дози вакцини. Втім, це необхідно було перевірити у реальному житті під час масової вакцинації населення.
У перші місяці після початку масштабної вакцинації від коронавірусу випадки інфікування після другої дози становили менш як 1%. Приблизно 0,1% випадків зараження коронавірусом після завершення курсу із двох щеплень призводило до госпіталізації або смерті.
Через пів року після початку вакцинації картина змінилася. Почали з’являтися нові варіанти коронавірусу з множинними мутаціями у білку шипа, що допомагали коронавірусу "обходити імунітет".
Після виходу результатів масштабного дослідження ефективності вакцин у США стало зрозуміло, що підвищення кількості інфекцій, які траплялися після вакцинації, було більше пов’язано з послабленням ефекту від вакцин з плином часу, аніж з поширенням "Дельти". Тобто стало необхідно "підживити" пам’ять імунної системи про щеплення.
Імунітет – складна багатокомпонентна система, яка має гуморальний та клітинний рівні регуляції.
Дослідження науковців із Нідерландів показало, що на 4-й тиждень після другої дози вакцини спостерігається найбільша кількість антитіл, які здатні нейтралізувати коронавірус. На 4–6 тиждень їхній рівень починає поступово зменшуватись, і в гру вступає клітинний імунітет.
Зниження імунітету на шостий місяць після вакцинації від коронавірусу вперше помітили медики з Ізраїлю у людей 60+, які частіше потрапляли у лікарню із тяжкою формою COVID-19. Це узгоджується з результатами іншого дослідження, проведеного в Британії, яке доводить, що у людей старшого віку спостерігається гірша відповідь В- і Т-клітин на вакцинацію м-РНК вакцинами. А саме клітинний імунітет захищає від важкого перебігу COVID-19 та смерті.
Бустерні дози вакцини перш за все захищають від тяжкого перебігу COVID-19 та смерті. Дослідження, проведене в Ізраїлі, свідчить про 90% ефективність бустерної дози м-РНК-вакцин проти важкої форми COVID-19. Однак після бустерної дози людина також може повторно інфікуватися і мати легку або безсимптомну форму коронавірусу.
У листопаді 2021 року стало відомо про "Омікрон" – новий варіант коронавірусу з рекордною кількістю мутацій у білку шипа, які можуть знижувати ефективність вакцинації проти COVID-19.
Третя бустерна доза захищає від легкої або безсимптомної інфекції варіантом "Омікрон". Вона у 25 разів підвищує рівні антитіл, які швидко нейтралізують "Омікрон", не допустивши розвитку інфекції.
20 грудня 2021 року представники Moderna також оприлюднили результати досліджень, які свідчать, що їхня бустерна доза у 37 разів підвищує рівні антитіл, здатних нейтралізувати "Омікрон" ще до розвитку інфекції в організмі людини.
Від 6 січня 2022 року усі вакциновані українці віком від 18 років можуть отримати третю бустерну дозу вакцини від COVID-19. Оптимальний термін ревакцинації (введення бустерної дози ) – від 6 до 9 місяців після завершення першого курсу вакцинації незалежно від того, якою вакциною щепилася людина.
В Україні станом на 19 січня 2022 року бустерну дозу отримали майже 100 тисяч українців. Для захисту від будь-якого штаму провідні експерти радять правильно використовувати маски та респіратори, дотримуватися соціальної дистанції, ретельно мити та дезінфектувати руки і обов’язково вакцинуватися. Вакцинуватися або отримати бустерну дозу вакцини можна в будь-якому пункті чи центрі вакцинації.
Пам’ятайте: Невакциновані люди – це джерело для розвитку і появи нових варіантів вірусу і продовженню пандемії.