2 травня в Одесі. Як пропагандисти маніпулюють цією датою

Як події травня 2014 року в Одесі використовували для розпалювання російсько-української війни.

2 травня 2014 року в Одесі внаслідок пожежі в Будинку профспілок загинуло 48 людей. Російська пропаганда вкотре спекулює на трагедії, аби розпалити ворожнечу. Травневі події в Одесі стали одним із ключових пунктів пропаганди для виправдання нападу на Україну.

"Неонацисти загнали у Будинок профспілок та спалили учасників мирного протесту" - стверджує пропаганда, аби демонізувати проукраїнських людей. Вони стверджують, що людей спалили за російську мову та возвели ці події в культ, називаючи "Одеською Хатинню". Напередодні вторгнення у своїх зверненнях путін також пригадував Одеську трагедію, вдаваючи із себе захисника скривджених. Цій темі також присвятили захід, який проводила рф в ООН у травні 2021 року із залученням членів Ради Безпеки. Тоді свідки від Росії звинувачували "неонацистські банди" у звірствах. Захід назвали "Одеса через сім років: неонацизм та насильницький націоналізм як двигун українського конфлікту".

Трагедія в Одесі поросла великою кількістю фейків, які мали б вразити аудиторію. Наприклад, одразу після 2 травня російський державний ресурс "Вести" поширив новини про задушену зашморгом вагітну жінку, вбивство якої "навіть могло потрапити на відео". Про зґвалтованих та вбитих жінок. Про спалену жінку з двома дітьми, про те, що людей спочатку розстрілювали, а потім спалювали трупи. Подальше розслідування цих фактів не підтвердило.

Насправді ж події в Одесі були частиною гібридної агресії Росії проти України - вважає Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Конфлікт 2 травня розпочався з атаки озброєних, в тому числі вогнепальною зброєю, російських "тітушок", які напали на марш футбольних вболівальників що проходив у межах акції "За єдність України". Ще до Будинку профспілок у сутичках загинуло шестеро людей.

Сутички з використанням насильства відбулися біля Будинку профспілок з обох сторін, що спростовує міф про те, що "мирних людей силоміць загнали та спалили". Дерев'яні барикади, каністри та генератор з паливом занесли всередину будівлі, що вказує на можливість того, що пожежа була спланованою провокацією, а не випадковою трагедією. Значна частина проукраїнських активістів допомагали рятувати людей, що були заблоковані в будівлі.

Керівники місцевої поліції Дмитро Фучеджи (заочно засуджений до позбавлення волі на 15 років Приморським судом Одеси 18 квітня 2023 року) та ДСНС Володимир Боделан несуть відповідальність за жертви, що сталися 2 травня, оскільки не виконали своїх службових обов'язків.

На відеозаписах видно повну відсутність правоохоронців та пожежників, коли в Будинку профспілок трапилася трагедія. Пізніше вони поїхали та були прийняті в Росії.

16:15, 25 грудня 2024 р.