Байден хотів запросити Україну до НАТО, але передумав - Bloomberg

Джо Байден

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Адміністрація чинного президента США розглядала можливість публічно закликати прийняти Україну до НАТО до того, як Дональд Трамп повернеться в Білий дім

Адміністрація чинного президента США Джо Байдена хотіла публічно закликати прийняти Україну до НАТО, але передумала, пише агентство Bloomberg. Водночас Байден поспішає зміцнити Київ, перш ніж Трамп прийде до влади.

Так, чинний президент США вже дозволив Україні бити американською зброєю вглиб Росії, схвалив надання протипіхотних мін, хоче списати Києву борг у майже п'ять млрд доларів та запровадив санкції щодо російського Газпромбанку.

За словами джерела агентства, знайомого з позицією США, ці кроки, а також інші заходи, які ще розглядаються, є частиною плану Байдена з підтримки Києва до приходу Трампа.

Стратегія покликана допомогти президенту України Володимиру Зеленському, показавши, що "в України є потенціал для дій у відповідь проти Росії", зазначив співрозмовник Bloomberg.

Це пов'язано з тим, що обраний президент США Дональд Трамп пообіцяв якнайшвидше покласти край російсько-українській війні, що, найімовірніше, означає врегулювання шляхом переговорів, пише агентство.

Водночас це не означає, що всі кроки Байдена будуть небажані для Трампа.

"Деякі з рішень, які Байден ухвалює зараз, можуть допомогти Трампу, оскільки, імовірно, поставлять Трампа у вигідніше становище для закінчення війни, а Україну - у вигідніше становище для будь-яких переговорів", - пояснив агентству заступник директора Євразійського центру Атлантичної ради Шелбі Магід.

Як пише Bloomberg, Білий дім і Пентагон прагнуть встигнути витратити всі кошти, виділені Конгресом США на оборону України. Це приблизно 9 млрд доларів.

За даними Держдепартаменту, станом на зараз Сполучені Штати надали Києву понад 64 млрд доларів у вигляді військової допомоги.

"Президент Байден зобов'язався переконатися, що кожен долар, що є у нашому розпорядженні, буде використаний до 20 січня", - заявив журналістам на початку цього місяця держсекретар Ентоні Блінкен, пише Bloomberg.

Блінкен додав, що чинна адміністрація Білого дому гарантує надання Україні "необхідних їй засобів ППО, артилерії та бронетехніки".

Водночас, зауважує агентство, Байден обмежений у збільшенні поставок зброї до України, оскільки більшу частину грошей, що залишилися, можна використати тільки для зброї, яка вже є в запасах Пентагону.

Хотіли запросити до НАТО, але передумали

Як зазначає агентство, адміністрація Байдена також розглядала можливість публічно закликати до офіційного запрошення України до НАТО, але відмовилася від цих планів.

Вказують, що Байден передумав через малоймовірний успіх вступу Києва до альянсу в короткостроковій перспективі.

Натомість США укладуть низку двосторонніх безпекових угод, що нададуть Україні певні гарантії, пише Bloomberg.

20 жовтня французьке видання Le Monde писало, що адміністрація Байдена вже не має принципових заперечень проти запрошення України до НАТО. А у випадку перемоги Камали Гарріс, ймовірно, могла б почати рух у цьому напрямку вже 5 листопада.

Київ подав заявку на вступ до НАТО незабаром після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Позиції країн-учасниць НАТО щодо цього різняться. Частина вважають, що Україна перебуває на "незворотному шляху" до членства в альянсі, інші, зокрема Німеччина, виступають проти офіційного запрошення Києва, побоюючись ескалації конфлікту НАТО з Росією.

У "плані перемоги" Зеленського "негайне запрошення" до НАТО вказане першим пунктом.

Однак, як заявила постійна представниця США при НАТО Джуліанна Сміт, "на сьогодні альянс не досягнув тієї точки, коли він готовий запропонувати Україні членство або запрошення".

Інформує bbc.com