Більшість людей на питання «Яка країна лідирує у світі з інновацій?» швидше за все дадуть відповідь, що США чи Китай. Але згідно з Глобальним індексом інновацій, який веде Всесвітня організація інтелектуальної власності (WIPO), США у 2024 році посідають лише 3-те місце, а Китай – 11-те.
Індекс враховує інновації у широкому розумінні інновацій. Розрахунок ведеться за 78 показниками, які об'єднані у дві групи. Перша – так звані «виходи»: патенти, наукові публікації та експорт високотехнологічної продукції та ін. Друга – «входи»: витрати на дослідження та розробки (НДДКР), кількість випускників інженерних спеціальностей та угоди з венчурним капіталом та ін. прийняття та використання технологій країною, а також її виробництво. Країни, які імпортують багато високотехнологічної продукції та багато витрачають на покупку інтелектуальної власності, отримують вищі бали в індексі. Деякі з показників є досить нетрадиційними, наприклад: кількість художніх фільмів, знятих країною, або обсяг змін, які вона вносить у спільні програмні проекти на платформі GitHub.
За цими показниками останніх 14 років поспіль в індексі лідирує Швейцарія. Потрібно враховувати, що невеликі країни можуть випереджати наукові наддержави, оскільки багато показників масштабуються відповідно до населення чи ВВП країни. Наприклад, Швейцарія подала 5430 міжнародних патентних заявок у 2022 році. Це менше однієї десятої числа заявок, поданих США. Але оскільки економіка Швейцарії становить менше однієї десятої від американської, вона перевершує США за цим показником. Аналогічно, у ній працює набагато менше дослідників, ніж у Америці, але більше щодо чисельності її населення.
Зазвичай показник країни в індексі корелює з її ВВП душу населення: багаті країни, зазвичай, займають вищі позиції. Але деякі країни показують кращі результати, ніж можна було б очікувати з огляду на їхній рівень розвитку. Наприклад, Індія посідає 39-те місце. Але країна з таким низьким ВВП на душу населення мала б перебувати за межами першої сотні. А Китай мав би займати 60-те місце, а не 11-те. Але замість КНР 60-те місце в індексі зараз займає Україна.