Питання вартості газу завжди хвилювало жителів. Ця тема залишається актуальною і сьогодні, адже для більшості газ залишається єдиним способом обігріву домашнього житла в зимову пору року. Експерти відзначають, що вже до кінця 2020 року платіжка за комунальні послуги відчутно «поважчає». Варто чекати підвищення тарифів не тільки на газ, але й на електрику, воду. З першого липня подорожчала доставка газу, в середньому тариф зріс на 9.4%, але для багатьох областей країни він залишився незмінним. Планується, що в жовтні скасують пільговий тариф, що призведе до середнього подорожчання на 30%. Вже йдеться про підвищення тарифів на опалення, тобто майбутній опалювальний сезон обійдеться дорожче приблизно на 10–15%. Далі розповімо, чому так відбувається.

Подорожчання газу

Сьогодні вартість кубометра газу для населення вираховується з урахуванням його ціни на біржі, вартості транспортування та курсу долара. До 1 травня 2021 року діятимуть спеціальні зобов'язання для виробників тепла, яким користується населення, — котельні, ТЕЦ. Таким чином, кубометр газу обходиться дорожче людям, які використовують його для приготування їжі та обігріву житла. Втім, переплата за блакитне паливо для кухні не дуже велика: в середньому один будинок витрачає до 12 кубометрів газу на місяць, виходить, що за новими тарифами переплата складе 15–20 гривень, але це без урахування податків і транспортування. Тобто потрібно бути готовими до переплати 20–25 гривень. Однак це сума непорівнянна з тим, що доведеться заплатити жителям приватних будинків. Для опалення 150 квадратів в сезон потрібно 400 кубів газу. Переплата в теорії може досягти тисячі рублів (з урахуванням податків і доставки).

Нові ціни на воду

Необхідно готуватися й до подорожчання вартості води. Правда, зростання тарифів варто чекати у 2021 році, але до цієї події, як стверджують фахівці ТопКазиноЕксперт, необхідно готуватися заздалегідь. Основна причина подорожчання води — великі витрати на реагенти, збільшення заробітної плати обслуговуючого персоналу, збільшення витрат на мережу. Подорожчання відбудеться з 22 гривень до 27 гривень, якщо середньостатистична сім'я витрачає близько 10 кубів води, то за новими розцінками витрати складуть 270 гривень.

Інші додаткові витрати

«Згідно з новим законом, який був прийнятий у травні, платити за мережу, газ і воду доведеться кожному абоненту незалежно від того, користується він цими послугами чи ні.

Доведеться платити окремо абонентську плату, яка до цього була у вартості тарифу на опалення, гарячу воду, водопостачання, водовідведення та вивіз сміття. В цілому виходить близько 153 гривні на людину. Тобто за двох мешканців треба буде заплатити 306 гривень, за трьох — близько 460 гривень», — пояснив Олег Попенко.

Шалені платіжки можуть стати реальністю незабаром. Комунальники просто отримають можливість нав'язувати звичайним громадянам нові варіанти договору. Ніхто не буде розбиратися, правильно були проведені розрахунки чи ні. Будинковий лічильник можуть розділити на всіх — ніхто не буде розбиратися, чи не крадуть сусіди воду та чи не опалюються за чужий рахунок.

Зміна вартості комунальних послуг — світова тенденція, яка зачепила практично всі країни Європи. У США, наприклад, вартість газу вже давно набагато вище для цивільних, ніж для промислових цілей. Це пояснюється тим, що промисловість закуповує газ великими оптовими партіями, а населення його закуповує в роздрібній формі. У цій сфері Україна наближається до європейського стандарту, і народ буде платити більше.