Роботи в саду завжди вистачає, але якщо раптом утворилися 15 вільних хвилин або хочете трохи перепочити – додайте добриво для туй та підстрижіть дерево. Це займе зовсім небагато часу, до того ж туї можна стригти в будь-коли, навіть вночі під ліхтарем. Багато садівники можуть запитати: а навіщо ж туї стригти? Адже вони і так відмінно виглядають, та й від стрижки вони стануть нижче та вуже. Проте, краще туї стригти, чім не стригти. Причин для цього декілька.
Чому потрібна стрижка туй
Стрижка, як і добриво для туй, стимулює пробудження сплячих бруньок. Пагони почнуть посилено галузитися, крона буде ущільнюватися та з часом стане такою щільною, що легко витримає навіть товстий шар снігу. При цьому не доведеться фіксувати туї від розломів та розплющення в зимовий час.
Додання більш акуратної форми теж не на останньому місці. Невелика корекція фігури не завадить навіть узкопірамідальним сортам, таким як:
• «Смарагд»;
• «DeGroot's Spire»;
• «Brobeck`s Tower».
При бажанні їм можна надати ідеальну узкоконічну форму.
Кулясту «Golden Globe» теж доводиться стригти для підтримки пропорцій в групі. Цей сорт росте досить швидко, та без стрижки може дорости до півтораметрового діаметру. Після обрізки його колір стає не таким яскравим, але це ненадовго. Незабаром він обросте молодими яскравими приростами та знову повеселішає.
Ну і звичайно, абсолютно необхідно стригти живоплоти з туй. Стрижка дозволить підтримувати задану ширину та висоту, до того ж прискорить змикання рослин у ряду. Для живоплоту відмінно підходить сорт «Brabant». Він швидко відростає та при регулярній стрижці дозволяє створити щільний масив. А з сорту «Golden Brabant» вийде яскрава стіна лимонно-жовтого кольору.
Живоплоти з туй завжди виглядають чудово та створюють затишок в саду, навіть якщо вони зовсім невеликі. Крім краси та естетики, огорожа з туй – це надійний захист від вітру для більш вимогливих культур. За допомогою таких огорож можна організувати затишні «зелені кімнати» та привнести в сад елемент таємничості й інтриги.
Як же стригти туї
Найголовніше в стрижці – відкинути всі сумніви та страхи. Діяти потрібно сміливо та рішуче. Навіть якщо під час стрижки відволіклися та відхопили зайвого – переживати не варто. Туя простить та відросте заново. Отже, беремо гострі садові ножиці та приступаємо.
Якщо туї зовсім молоді та поки не мають правильних обрисів, намагаємося відрізати кінчики всіх приростів на пару-трійку сантиметрів. Така стрижка спровокує посилене розгалуження та навіть, можливо, пробудження нирок на стовбурі. Молода туя швидко заповнить всі діри та набуде більш симетричну форму. Якщо туя доросла, стрижемо по всій поверхні крони від низу до верху, зрізуючи від 5 до 15 см приросту. Це стосується всіх вертикально зростаючих сортів.
Для контролю стрижки можна використовувати тонку пряму рейку потрібної висоти. Поставте її на землю всередину крони на 5-15 см та стрижіть орієнтуючись на неї. Періодично переставляйте рейку по колу.
Ножиці тримайте увігнутою стороною від себе. Так вийде правильний конус або колона обраної ширини та висоти.
З кулястими сортами діємо інакше – стрижемо їх зверху вниз, намагаючись надавати кроні правильні контури. Ножиці також тримаємо увігнутою стороною від себе. З кулястих сортів не обов'язково вистригати кулю, можна зробити еліпс, кубик або нафантазувати неправильну форму, коректуючи обриси кілька разів за сезон.
Стригти туї можна коли знайдете час. До речі, зрізана хвоя стане в нагоді в якості мульчі під будь-які культури. Після стрижки буде корисно почистити внутрішню частину крони від відмерлої хвої та вирізати всохлі гілочки. Цей захід дозволить світлу проникнути всередину крони, а також посприяє пробудженню сплячих бруньок та заповненню пустот.