Фонд гарантування вкладів фізичних осіб протягом п’яти років реалізує права вимог за іпотечними кредитами фізичних осіб через систему Прозорро.Продажі. Спочатку кредит виставляється на «роздрібний» аукціон. Якщо кредит не викуплять на першому аукціоні, проводиться повторний аукціон, дату якого призначать протягом 40 днів. Якщо кредити не викуплять і цього разу, їх об’єднають в пули для продажу професійним гравцям.

Що ж чекає на осіб, які мають такі кредити?

У разі несплати позичальником заборгованості, кредит виставлять на аукціон та продають зацікавленим особам або організаціям. Так той з учасників, хто придбає кредит буде мати право на стягнення боргу по кредиту і нарахованим відсоткам, не в залежності від дисконту, що був отриманий під час проведення голландського аукціону (з покроковим зниженням ціни). Новий кредитор або вимагатиме сплатити кредит повністю, або проведе реструктуризацію боргу, і який саме варіант чекає на позичальника завчасно дізнатися не можливо.

Світлана Саража, адвокат та юрист «Єдиного центру правової допомоги», звертає увагу на недостатнє роз’яснення ідеї реалізації іпотечних кредитів на голландських торгах саме позичальникам. Тобто позичальникам пропонують доволі складну й заплутану схему, а щоб взяти в ній участь, потрібно мати досвід, або хоча б щось тямити, в електронних торгах.

Якщо позичальнику не вдасться викупити свій борг на перших торгах, у такому разі власником його кредиту стане новий кредитор, який міг би цей борг реструктурувати чи простити, але не зобов’язаний це робити. Позичальник у будь-якому разі повинен буде виплатити податок на дохід фізичної особи у розмірі 18% на різницю реструктуризованої та фактичної суми, якщо новий власник кредиту врахує дисконт, який був отриманий на аукціоні.

Крім того кредит виставляють на продаж в національній валюті але, що є еквівалентно валюті кредиту на момент його продажу.Тобто валютна прив’язка до кредиту дійсна, від неї ніхто не відмовляється.

Як вже зазначалось іпотечні кредити виставляють на продаж в системі Прозорро.Продажі шляхом проведення голландського аукціону.

Голландський аукціон проводиться шляхом покрокового зменшення ціни зі 100% до 20% упродовж дня. Це означає, у разі викупу позичальником кредиту через довірену особу (родича, друга тощо), борг позичальника може зменшитися в п’ять разів. Цей варіант можливий тільки за умови відсутності учасників, які завершать аукціон раніше. Більш детально про механізм проведення голландського аукціону читайте в статті - Голландський аукціон та порядок його проведення.

Чи є така участь вигідною для позичальника?

Світлана Саража, адвокат та юрист «Єдиного центру правової допомоги», позитивно оцінює можливість придбати кредитні зобов’язання за мінімальні 20%, але у наш час ці 20% — це фактично ціна квартири. Тобто позичальник отримує пропозицію знову придбати своє житло, не зважаючи на те, що боржник до цього моменту вже сплатив тисячі доларів за кредитом.

У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб не розраховують на те, що боржники будуть купувати свою кредитну нерухомість. Тобто можна припустити, що скоріш за все активи, які не були придбані на «роздрібному» аукціоні, об’єднають в пули для продажу професійним гравцям. Є 2 варіанти розвитку подій:

  • Новий кредитор буде укладати новий договір з позичальником;
  • Кредитор може попросити звільнити іпотечну нерухомість (навіть без згоди боржника).

А колектори, які вважаються професійними гравцями, чекатимуть, коли права вимоги об’єднають в пули, у такому разі їхня вартість буде становити 5-7% від початкової вартості.

Нова схема реалізації права вимоги не вказує на задовільну реструктуризацію боргу для позичальників. Позичальник має 2 варіанти:

  • Укладання договору з новим кредитором. Сплачувати борг по цьому договору — досить збиткова справа, зважаючи на сучасні ціни на нерухомість.
  • Звільнення кредитної нерухомості, зі згодою або без.

Варіанти на цьому все ж не закінчуються: зверніться до спеціалістів компанії «E-Zakupivli». Ви можете розраховувати на кваліфікаційну допомогу і консультацію. Юридична компанія «E-Zakupivli» регулює суперечки між позичальниками й кредиторами понад 5 років. Понад 500 клієнтам вдалося вигідно закрити свої кредити. У нашому матеріалі - «ВРЕГУЛЮВАННЯ БОРГУ ЗА КРЕДИТОМ» - ви знайдете не тільки детальнішу інформацію про те, як закрити кредит, а й відгуки клієнтів, які вже успішно закрили кредити. Звертаючись за кваліфікованою консультацією до спеціалістів ви збільшите свої шанси вигідно закрити кредит та зекономите свої кошти.

Переглянути - Перелік кредитів, що виставлені на реалізацію Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.