Початок 2022 року приніс несподівані зміни на ринок будівельних матеріалів України. Почалося повномасштабне вторгнення росії. Це порушило напрацьовані схеми доставки та виробництва покрівельних матеріалів. У статті ми розглянемо, що робиться з цінами на профнастил, металочерепицю та забор жалюзі. Чому ці три категорії? Вони виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. Саме проблеми з нею вплинули на вартість матеріалів.

Забори Жалюзі подорожчали на 35% в 2022 році

Причини підвищення вартості забору жалюзі такі. На початку 2022 року заводи-виробники цього типу огорожі мали на своїх складах невелику кількість рулонної сталі. Чому так? Забор жалюзі — сезонна продукція, що затребувана переважно влітку-восени. Через те й сировини, тобто рулонної сталі, достатньо для задоволення попиту саме в цей період. В листопаді кожного року Україна готується до сезону: закуповує рулонну сталь у постачальників, найбільшими з яких є Південна Корея, Китай та Індія. На початку наступного року кораблі з бухтами металу прямують до вітчизняних портів.

У 2022 році всі працювали за цією схемою. Але росія почала бомбити мирні українські міста. Порти Одеси та інших міст закрилися. І кораблі, що прямували морем з азійських країн, змушені були змінити логістичний маршрут. Перевалочним пунктом стала Туреччина. Там бухти металу вивантажували з кораблів на автомобілі. Далі рулонна сталь їхала до України сухопутними шляхами.

До чого призвело порушення логістичної структури? Дефіцит рулонної сталі на вітчизняних заводах — раз. Друге — подорожчання доставки. Морський шлях був швидшим і дешевшим, а сухопутний виявився дорожчим. Третя причина — зростання вартості пального. Всі ці причини посприяли тому, що ціна на забори жалюзі виросла на 35%.

Профнастил для забору подорожчав на 38%

Причини подорожчання стінового профнастилу, з якого ставлять огорожі, — ті ж самі, що й у випадку з заборами жалюзі:

  • дефіцит сталі в Україні на початку 2022 року;
  • порушення виробленої роками логістичної структури: замість морського шляху доставка відбувалася автомобільними дорогами, через що значно подорожчала;
  • висока вартість пального.

До перерахованих причин варто додати й нестабільний курс долара та євро до гривні. Через військову агресію росії в Україні настала економічна криза, зупинилися інвестиції. Гривня з місяця в місяць знецінюється. Високий курс іноземних валют значно вплинув на те, що ціна на профнастил для забору виросла на 38%.

Ще одна причина подорожчання матеріалу полягає у кризовому стані політики й економіки Китаю. Справа в тому, з рулонної сталі, яка постачається з цієї країни, виготовляється більше 60% готового профнастилу в Україні.

Металочерепиця зросла в ціні на 40%

Подорожчання металочерепиці сталося з тих же причин, що й зліт вартості профнастилу та забору жалюзі. У кінці лютого, в березні та квітні підвищення вартості ще не було відчутним. Тоді 75% українських підприємців зупинили свою роботу. Одні пішли на фронт, інші зайнялися волонтерством, ще хтось спостерігав за ситуацією на війні. Ціна на металочерепицю піднялася на 40% у травні. Тоді жителі деокупованих областей України почали повертатися додому й ремонтувати свої будинки. Бо зима 2023 року настане швидко, а нормально пережити її без цілого помешкання неможливо. Попит підріс, і це пожвавило ринок металочерепиці.

Підсумовуючи сказане у статті, прогнозуємо у подальшому підвищення вартості матеріалів для огорожі та покрівлі. якщо вартість іноземних валют буде підвищуватися, а гривня все більше знецінюватиметься, то ціна на забори жалюзі, профнастил для забору та металочерепицю теж зростатиме. Єдине, що зупинить ріст вартості, — перемога України у війні з росією. Тому вірмо в ЗСУ та працюймо далі.