Клумба – мабуть, один з найпопулярніших видів квіткового оформлення саду регулярного планування. У побуті ми часто називаємо клумбою будь нескладний квітник на садовій ділянці, проте, за правилами садового дизайну – це квітник в регулярному стилі. Іноді можна почути запитання: у чому різниця між квітником і клумбою. Різниця між ними мінімальна. Воно полягає лише в тому, що клумба має строгу форму, в той час як квітник можна оформити більш вільно.
Зазвичай клумби бувають овальними або прямокутними. Є також і інші різновиди, але всім їм притаманна сувора геометрія. Щоб на лужайці замайоріли квіти, зазирніть у каталог саженців та насіння на http://www.dobrodar.com.ua/ua/catalog/.
Не можна сказати, що розбити клумбу складніше, ніж квітник. В обох випадках доведеться врахувати ряд речей для того, щоб квіти радували господаря весь теплий період року.
Клумба зазвичай являє собою композицію з квітів, виконану у вигляді геометричних фігур — квадрата, трикутника, прямокутника, кола, овалу, зірки. Звичайно, на обмеженій площі садових ділянок класичні клумби навряд чи доречні, однак бажання зробити клумбу залишається у багатьох квітникарів-любителів. Цей вид квітника зазвичай розбивають при вході в сад, в палісаднику, на перетині доріжок, тобто в тих зонах, які мають «парадне» значення.
В якості посадкового матеріалу зазвичай використовують багаторічні та однорічні рослини одного або декількох видів. Характерна риса клумби — піднятий центр, що дозволяє дивитися на неї з усіх сторін, а також уникнути застою води. Розміри коливаються від 70см до декількох метрів в діаметрі. Фоном зазвичай служить газон або якесь мощення. Для збереження від розмивання і вторгнення газонної трави край клумби краще обмежити бордюрним каменем, цеглою, валунами, смужкою гравію або щебеню.
Існує кілька варіантів облаштування клумби. Зараз на зміну розкішним клумби з минулого у вигляді високих горбків прийшли майже плоскі квітники, всього на 5-10 см виступаючі над рівнем газону, малюнок яких відрізняється простотою — його виконують одним — трьома видами або декількома сортами одного виду рослин. Звичайно, поверхня може бути плоскою, хоча на опуклих клумбах квіти дуже добре виглядають, і немає застою води.
Якщо ж ґрунт в саду погано дренується, то правильніше створити піднесену клумбу. Вона схожа на плоску, але розташовується на висоті 50-80 см від рівня землі завдяки підпірної стінки, виконаним з цегли чи каменю. Недоліком таких високих клумб є ймовірність змиву ґрунту під час поливу або дощу і швидке пересихання ґрунту.