Всім автовласникам відомий один суттєвий недолік литих дисків — їх дуже важко ремонтувати порівняно зі штампованими аналогами. Однак можливо, сучасні технології дозволяють виконати ремонт, а тому можна без вагань купувати литі диски того дизайну, який більше подобається? Дослідимо це питання.

Способи відновлення легкосплавних дисків

Штамповані колеса під час удару деформуються. Невелику вм'ятину можна легко виправити за допомогою кувалди власноруч або на будь-якому СТО. Значні пошкодження сталевих виробів виправляють на прокатному стенді.

Іржа на штампуваннях усувається чищенням: на обід колеса наноситься шар ґрунтівки та захисної емалі. Виправлення легкосплавних дисків — складніший процес. Алюмінієвий сплав не має високої пластичності, тому будь-яка дія призводить до зміни структури металу з подальшим руйнуванням. 

В автосервісах вам запропонують відновити диски на авто таким чином:

  1. Зварювання. Сучасна технологія аргонодугового зварювання дозволяє усунути тріщини, відновити сколи обода й навіть зварити деталі, що лопнули. Щоб зварити диск, потрібну зону нагрівають пальником. Однак нагрівання до температури 220–230°С руйнує метал на молекулярному рівні та призводить до витончення конструкції.
  2. Рихтування. Це вистукування колеса без нагрівання. Це досить трудомістка робота, за яку візьметься не кожен фахівець. Вартість якісного рихтування іноді наближається до ціни нового диска.
  3. Прокат. Виправлення литих моделей на верстаті відбувається під гідравлічним пресом великої потужності із суворо дозованим тиском. Іноді для прискорення процесу місце деформації нагрівають лампою, що неприпустимо. Як і в разі зварювання, це порушує цілісність структури виробу.
  4. Алмазна проточка. Невеликі пошкодження та подряпини на поверхні можна усунути за допомогою алмазної проточки на спеціальному обладнанні.
  5. Відновлення захисного лакофарбового шару. Це косметична процедура реконструкції дисків. Поверхню необхідно очистити від старої фарби, відшліфувати та нанести новий захисний шар. Для цього використовують ґрунтівку, порошкові або рідкі фарби та лак.

Ремонтувати литі диски чи купити нові

Вибір залежить від масштабу пошкодження коліс та бажання автовласника заощадити. Невеликі подряпини покриття та відлущування фарби підлягають косметичному ремонту. За незначної деформації можна вирівняти вм'ятини, а дрібні дефекти відновити за допомогою зварювання.

Зауважте, що під час нагрівання та витягування змінюється структура сплаву, що впливає на міцність та параметри. Тож жоден сервіс не дає стовідсоткової гарантії, що диск за тиждень/місяць/рік експлуатації не нагадає про свої проблеми. За наїзду на перешкоду є ризик того, що диск знову постраждає.

За особливо сильного удару пошкоджується обід — і виріб практично розсипається. У цьому разі рекомендується замінити колесо, особливо якщо тріщина торкнулась центральної ділянки. Ремонт обійдеться дорого, та й навряд чи вдасться повністю відновити виріб.