Чорний чай – найпопулярніший напій, який п'ють в Україні. Важко навіть уявити, коли він став знаменитим, тому що витоки його використання описані ще в легендах. Незважаючи на багатовікову історію існування чорного чаю, багато людей все ж таки стикаються з питаннями, як правильно вибрати чай. При цьому слід звертати увагу на колір, якість сировини, наявність сторонніх домішок.
Чай чорний купити в Україні ви завжди можете на сайті інтернет-магазину ekava.com.ua!
Види найбільш уживаного чорного чаю
Чорний чай, безперечно, є найпопулярнішим гарячим напоєм, який ми вживаємо щодня. Варто пам'ятати, що він не лише смачний, а й корисний для здоров'я. Однак його слід вживати у помірних кількостях. Насичений темний ароматний настій отримують із сушеного ферментованого листя китайської камелії - чагарника, з якого готують всілякі чаї.
Як правильно вибрати смачний чай?
Якість - це особливість, якою люди керуються під час вибору практично всіх покупок. Ми часто вважаємо, що висока якість йде пліч-о-пліч з високою ціною, і, отже, коли ми не відчуваємо себе досить компетентними в оцінці якості, просто купуємо продукти дорожче. Чим же керуватися, щоб бути задоволеним покупкою?
- Купуючи розфасований чорний чай, необхідно уважно читати маркування на упаковці і звертати увагу на сам спосіб упаковки. Оскільки чайне листя дуже гігроскопічне, легко вбирають вологу та сторонні запахи - упаковка має бути герметичною.
- Перш ніж купити чай уважно погляньте на нього. Листя має бути приблизно однакового розміру, без домішки пилу або фрагментів гілочок. Ароматизовані чаї повинні мати аромат, що відповідає їх назві. Чорна троянда має чітко пахнути трояндою, а вишня – вишнею.
- Не купуйте одразу багато невідомих сортів, особливо дорогих. Тому що єдиний дійсно гарантований спосіб оцінити смак та аромат чаю – спробувати його.
- Хороший продавець повинен надати вам інформацію про повний склад суміші та термін придатності. Така інформація повинна бути і на упаковці, коли ви купуєте чай на вагу.
- Для чистих чаїв добре знати країну, регіон виробництва та збирання врожаю, так як дуже часто можна купити помилково японський чай, зроблений у Китаї.
- Суміш не повинна торкатися інших ароматів - особливо в тих випадках, коли в одному магазині продаються спеції, трави, кава або інші ароматичні продукти. Чай повинен зберігатися у герметичних банках. Посуд та приладдя для зважування чаю повинні бути чистими та без запаху.
Не соромтеся запитувати продавця про його товар та керуйтеся власним смаком.