Вже у червні 2024 року згідно з ініціативою НБУ стала діяти заборона на проведення платіжних операцій клієнтів на рахунки гемблінг-операторів, якщо гроші раніше були отримані на умовах кредиту. Тепер з 25 липня діє нове обмеження – якщо особа є у Реєстрі лудоманів від КРАІЛ, вона не зможе отримати кредит. Видання Finteco повідомляє, як приймалось це рішення.

Обмеження в кредитуванні лудоманів банками: що про це відомо

Починаючи з 25 липня 2024 року, Українське бюро кредитних історій (УБКІ) отримало доступ до Реєстру лудоманів. Тепер, якщо особа не зможе отримати від кредитора схвалення позики, якщо внесена до цього списку.

Проблема є в тому, що за правилами формування Реєстру КРАІЛ, людина в ньому перебуває на термін від 6 до 36 місяців. Опісля її дані автоматично видаляються зі списку, і заяву потрібно подавати заново.

Чи є проблема лудоманії в Україні

Згідно з даними Реєстру КРАІЛ, офіційно зареєстрованих в Україні людей з лудоманією від початку 2024 року – 4585. Це на 18% більше, ніж було подано офіційних заяв за попередні 2 з половиною роки.

Всього у цьому Реєстрі значиться 7,8 тисячі українців. Що важливо, 99% з них самі подали заяву про включення до Реєстру. Рекордним у цьому плані став показник квітня, коли до Реєстру було додано понад тисячу нових осіб.

Відзначимо, що до цього реєстру можна потрапити кількома способами:

  • самостійно подати заяву;

  • через заяву близького родича першого ступеня споріднення;

  • за рішенням суду через несплату боргів.

Що таке лудоманія та чим вона небезпечна

Лудомани – це люди, залежні від азартних чи комп'ютерних ігор. Основний симптом цієї залежності полягає в невгамовному бажанні грати, яке дуже важко або майже неможливо подолати самостійно. Лудоман знаходить задоволення виключно в грі, у важких випадках це може призвести до самогубства.

Важливо помітити перші симптоми того, що звичайна пристрасть до гри переростає в хворобу:

  • у людини збільшується кількість часу, проведеного за грою;

  • всі її думки та переживання пов’язані з грою;

  • вона нездатна зупинитися як після виграшу, так і після серії програшів;

  • під час перерв між іграми виникає тривога, занепокоєння, роздратування;

  • людина свідомо прагне підвищеного ризику;

  • у неї виникають періодичні стани напруженості, які супроводжуються сильним ігровим «драйвом».

Що важливо, людина-лудоман не здатна покінчити з азартними іграми самостійно. Вона легко піддається впливу зовнішніх чинників, спровокувати її на рецидив поведінки може навіть наявність поруч грального закладу.