В часи, коли середня школа в Україні майже повністю перейшла у формат онлайн, усі з жахом та обуренням говорять про «традиційні лекції», коли вчитель стоїть перед класом і щось розповідає. Але якщо добре розповідає, чому б і не послухати? Тим паче якісний лектор завжди стежить за реакцією аудиторії: чи є контакт? чи всі слова зрозумілі? чи сміються з жартів? чи не час зробити перерву?
Що дає лекція для дітей?
Навичка слухання, вміння стежити за чужою думкою, повага до знань.
Дистанційна школа «Ангстрем» приділяє велику вагу лекційним урокам, хоча вони і проходять у форматі онлайн навчання.
Ще один «традиційний» метод навчання – евристична бесіда, коли вчитель не повідомляє учням готових знань, а вміло поставленими питаннями спонукає дітей добувати їх самостійно на основі вже наявних знань, спостережень та особистого життєвого досвіду.
До речі, куди «традиційніше»? В основі лежить метод Сократа, який разом із співрозмовником шляхом особливих питань та міркувань приходив до народження знань.
Що хорошого у евристичній розмові?
Учень вибудовує траєкторію своєї дистанційної освіти – його особистий досвід стає компонентом освіти.
«Запитання-відповідь» – теж нічого страшного (і, до речі, цією системою теж балувався Сократ), хоча під цим поняттям швидше розуміють репродуктивну навчальну діяльність.
Розглянемо приклади запитально-відповідної форми.
1) репродуктивний рівень
Запитання: Навіщо вчити формули, назви елементів, види рослин, ноти, імена видатних письменників, науковців, музикантів? Навіщо вчити вірші чи, того гірше, шматки прози?
Відповідь: При заучуванні утворюються нові нейронні зв'язки, тренується пам'ять і мислення, а при заучуванні віршів розвивається і когнітивні здібності.
2) не репродуктивний/евристичний рівень
Запитання: Чому НЕ ПОТРІБНО вчити формули, назви елементів, види рослин, ноти, імена видатних письменників, науковців, музикантів? Чому не потрібно вчити вірші чи, тим більше, шматки прози.
Варіант відповіді: Учню нічого не треба вивчати напам'ять, тому що завдання «вивчити напам'ять» не мають нічого спільного з освітою. Освіта починається в той момент, коли учень розуміє, навіщо він це вчить і як йому це знадобиться у житті. Кожен з нас має менімонічні правила для запам'ятовування; так ось, якість запам'ятовування визначається інтересом до інформації.
Ще один варіант відповіді: Учню нічого не потрібно вчити напам'ять (знати), тому що існує Вікіпедія. Найважливіше завдання школи – навчити дитину шукати інформацію, порівнювати різні джерела, поєднувати різні точки зору та збирати загальну картину.
Дистанційна школа «Ангстрем» – це якісна українська середня онлайн освіта:
- Початкова школа онлайн 1-4 класи
- Середня школа онлайн 5-9 класи
- Старша (профільна) школа онлайн 10-11 класи
- Екстернат онлайн
- Підготовка до школи онлайн
- Вільний слухач
- Курси та факультативи онлайн