1 квітня ОСР будуть змушені припинити електроживлення КП Вода Донбасу та ще 44 клієнтам ПОН на Донеччині
З 1 квітня 44 споживача-юридичні особи мають бути відключені від електроживлення. Про це постачальник «останньої надії» (ДП «Укрінтеренерго») офіційно повідомив операторів системи розподілу ДТЕК Донецькі Електромережі, ДТЕК Високовольтні мережі, ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля. Імовірно, що аналогічні листи отримали оператори системи розподілу по всій Україні. За інформацією на сайті ДП «Укрінтеренерго», його клієнтами є понад 1300 організацій по всій Україні. Серед них – водоканали, теплоцентралі, державні підприємства та держшахти.
В Донецькому регіоні клієнтами ДП «Укрінтеренерго» стали комерційні структури, державні та комунальні підприємства, що забезпечують життєдіяльність області. Станом на 20 березня 2019 року, кандидатами на відключення є 44 організації, які не уклали договір з новим електропостачальником. Серед них КП«Компанія «Вода Донбасу», що забезпечує водою Донецьку область, ПАТ "Красногорівський вогнетривкий завод", КП "Керуюча компанія з ЖКП" (Вугледар).
Згідно закону, постачальник «останньої надії» (ПОН) не мав права відмовити в укладанні договору та був зобов’язаний надавати послуги з постачання електроенергії, але не більше ніж 90 днів, тобто з 1 січня по 1 квітня 2019 року. Далі ПОН має ініціювати припинення електропостачання споживачу, якщо за 3 місяці клієнт не вибрав собі постачальника електроенергії та не уклав з ним договір на ринкових умовах. Про це йдеться у частині 9 ст.64 ЗУ «Про ринок електроенергії».
В нових умовах ринку оператор системи розподілу (ОСР) просто зобов’язаний негайно виконати припис та припинити електропостачання споживачу, отримавши від постачальника «останньої надії» заявку про відключення споживача. Це є такою ж функцією ОСР, як і розподіл електроенергії мережами, експлуатація та ремонт мереж, підстанцій, ліній електропостачання.
Невиконання ОСР заявки про відключення та продовження електропостачання всупереч припису постачальника будуть вважатися нацрегулятором НКРЕКП порушенням закону. Якщо клієнт не згоден з сумою у рахунках, відключенням або переведенням до постачальника «останньої надії», то всі ці питання він вирішує виключно з постачальником.
Правила роботи на ринку, що передбачають припинення електропостачання боржникам, діють у всіх європейських країнах, зокрема, Латвії, Молдова, Німеччині, Іспанії тощо. Вони є невід'ємною складовою вільного ринку електроенергії.
З 1 січня 2019 року в Україні вступила в дію реформа ринку електроенергії. Найбільших змін зазнали умови постачання електроенергії для юридичних осіб. Підприємства, організації, установи, чия договірна потужність електроустановок перевищує 150 кВт), мали до 11 грудня 2018 року вибрати собі постачальника електроенергії та укласти з ним договір на ринкових умовах. Компанії, які не знайшли постачальника у новому ринку, згідно з ст.64 ЗУ «Про ринок електроенергії» та рішенню Кабінету Міністрів, з 1 січня стали клієнтами постачальника «останньої надії», функції якого по всій території України виконує ДП «Укрінтеренерго». Всього їх, за даними операторів системи розподілу, по всій країні –1 тисяча 339 споживачів.