• Головна
  • Пʼять радянських фейків про український визвольний рух, і чому в них досі вірять росіяни
14:15, 24 лютого 2024 р.

Пʼять радянських фейків про український визвольний рух, і чому в них досі вірять росіяни

Пʼять радянських фейків про український визвольний рух, і чому в них досі вірять росіяни

Вигадувати фейки та просувати ІПСО - це те, на чому росія знається ще з часів радянського союзу. Як тоді, так і зараз вона докладає чималих зусиль, аби зламати український спротив своїй агресії. Підтвердження цьому містяться в архівних документах.

У лютому 2024 року Чернівецький обласний архів представив широкій громадськості документи, які підтверджують, що радянський союз вже на початку минулого століття намагався розповсюдити брехню, фейки та ІПСО про український повстанський рух. 

Звісно, тоді ще не було таких понять, як ІПСО, фейк, дезінформація чи маніпуляція. Але вже тоді срср намагався зробити все, аби дискредитувати український визвольний (або повстанський) рух в очах українців.

Однією з частин Українського визвольного руху було Обʼєднання українських націоналістів. І хоча були й інші формування, які сюди входили, саме про ОУН радянський союз поширив найбільше неправди.

Частину документальних свідчень Чернівецький обласний архів виставив в обласному краєзнавчому музеї. Про інші свідчення нам розповів директор архіву Микола Рубанець. 

Так, вже у 40-х роках минулого століття “совєти” почали поширювано називати Обʼєднання українських націоналістів “бандерівцями”. Тим часом радянська влада принижувала ОУН, показуючи її такою собі бандою бандитів під керівництвом головного - Степана Бандери. Тож цьому слову “совєти” надавали лайливої окраси. Хоча самі ОУНівці навпаки носили його з гордістю.

Пʼять радянських фейків про український визвольний рух, і чому в них досі вірять росіяни, фото-1

Людям, які були прихильні до радянської влади, срср розповідав, що ОУН намагалися повалити чинну владу повстанням. Натомість головною метою ОУН було не повалити радянську владу і правити в союзі, а вибороти незалежність України, яку захопили пролетарі, і обʼєднати її. Тож це вже маніпуляція на основі напівправди та перекручування фактів.

Пʼять радянських фейків про український визвольний рух, і чому в них досі вірять росіяни, фото-2

Інша теза, яка далі надійно закріпилася в свідомості радянських та пострадянських поколінь - що ОУНівці розраховували на обіцянку Гітлера про створення Самостійної Української Держави, але скоро надія на це “рухнула”. Звідси і утворився поширений фейк про те, що ОУН співпрацювали з німецькими нацистами і самі були нацистами. Хоча нацизм і націоналізм - принципово різні поняття.

Також надовго закріпився міф про те, що ОУН чинили розправу над мирним населенням разом з німецькими поліцаями, були зрадниками та переходили на бік ворога. Мета такою інформаційної кампанії - дискредитувати повстанський рух в очах тих, хто його підтримував.

Пʼять радянських фейків про український визвольний рух, і чому в них досі вірять росіяни, фото-3

Нерідко радянські силові та правоохоронні структури під виглядом ОУНівців чинили напади на селища та села, нищили врожаї та продукти, вбивали та ґвалтували людей. Для цього вони перевдягалися навіть у відповідний одяг. Це також мало на меті підірвати довіру українців до ОУН, яка, що важливо, діяла не тільки в західних областях, а й на сході України.

І якщо переконати сучасників тих подій у тому, що український визвольний рух - то зло, було майже неможливо, то поступово з наступними поколіннями радянській владі це вдалося. Спрацювало таке “ідеологічне перевиховання” тому, що наступні покоління не бачили на власні очі те, що відбувалося у 40-50 роки, не чули історій від попередніх поколінь. 

Адже тих, хто брав участь у визвольному русі чи підтримував його, розстрілювали, відправляли у табори або просто робили так, що людина раптово зникала в невідомому напрямку. Листівки та брошури, які поширювали ОУНівці, нищили. Тож правдива історія надовго була забута. Підкріплював всі ці фактори страх, який був чи не основним важелем керування в срср.

Але, як показує історія вже незалежної України, радянській владі все одно не вдалося знищити всі згадки про повстанський визвольних рух. Також не вдалося знищити всіх його учасників, стерти повстанські пісні, які зараз впізнають навіть ті, хто їх не чув раніше. 

І якщо в Україні міфи про ОУН та УПА поступово руйнуються, то в самій росії вони дуже міцні. Росіян продовжують годувати фейками про “злих кривавих бандерівців та їх сучасних нащадків”. Тож росіяни бояться навіть слова “бандерівець”. А постать провідника ОУН Степана Бандери досі викликає в них ненависть та страх. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #новини Слов'янська #Донецька область #Чернівці #новини Чернівців #новини Буковини #війна в Україні #війна з росією #ОУН #фейки #пропаганда #роспропаданда #російська пропаганда
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...