• Головна
  • Співпрацю з Трампом в допомозі Україні обговорюють європейські лідери на саміті в Угорщині
14:51, 7 листопада

Співпрацю з Трампом в допомозі Україні обговорюють європейські лідери на саміті в Угорщині

Президентка Швейцарії Віола Амхерд, президент Кіпру Нікос Хрістодулідес, президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск на відкритті саміту Європейської політичної спільноти в Будапешті, 7 листопада 2024 р. (Фото Аттіла КІШБЕНЕДЕК / AFP)

Президентка Швейцарії Віола Амхерд, президент Кіпру Нікос Хрістодулідес, президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск на відкритті саміту Європейської політичної спільноти в Будапешті, 7 листопада 2024 р. (Фото Аттіла КІШБЕНЕДЕК / AFP)

Світові лідери намагаються передбачити можливі наслідки від перемоги республіканця Дональда Трампа на президентських виборах у США.

На цьому тлі союзники та партнери України заявляють про необхідність продовжити й посилити підтримку Києва та засвідчують готовність співпрацювати у цьому питанні з новою американською адміністрацією.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте 7 листопада застеріг, що зміцнення зв’язків між Росією та КНДР становить загрозу не лише європейській, але й американській безпеці.

“Китай, Північна Корея, Росія і, звісно, Іран – це дедалі більша загроза не лише для європейської частини НАТО, а й для Сполучених Штатів, тому що Росія постачає новітні технології в Північну Корею в обмін на допомогу КНДР у війні проти України. І це є загрозою не лише для європейської частини НАТО, а й для материкової частини США”, - заявив Рютте у спілкуванні з пресою.

“А це означає, що Індійсько-Тихоокеанський та Євроатлантичний регіони, а особливо в межах НАТО, США, Канади та європейської частини, ми повинні працювати разом”, - додав він.

Рютте також запевнив, що готовий працювати з Трампом та його адміністрацією й нагадав про свій попередній досвід роботи з ним під час першої каденції.

“Тож я з нетерпінням чекаю на зустріч із Дональдом Трампом, щоб обговорити, як ми можемо спільно протистояти цим загрозам”, - підсумував він.

Слова Рютте прозвучали під час саміту Європейської політичної спільноти у Будапешті, який приймає прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Відносини Орбана з багатьма іншими лідерами країн ЄС є досить напруженими через його позицію стосовно війни в Україні та незгоду з Брюсселем у низці інших внутрішньоєвропейських питань.

Втім він є прихильником Дональда Трампа, якого він називав “дорогим другом”, й перемога якого, за оцінками аналітиків, може дати йому перевагу на теперішніх зустрічах у Будапешті, де він обстоює перегляд європейської допомоги Україні в бік її зменшення.

Очікувано інші лідери ЄС займають послідовно проукраїнську позицію. Так прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив перед зустрічами, що європейські країни повинні надіслати чіткий сигнал Сполученим Штатам та майбутній адміністрації Трампа, що вони підтримуватимуть Україну скільки буде необхідно.

“Наше повідомлення має бути чітким і сильним”, - сказав Орпо й додав, що Україна бореться за “модель”, яка передбачає членство в ЄС та НАТО.

Своєю чергою президент Європейської Ради Шарль Мішель наголосив на бажанні Європейського Союзу поглиблювати зв'язки зі Сполученими Штатами, водночас визнаючи, що погляди щодо низки тем з обох боків Атлантики можуть відрізнятися.

“Ми хочемо поглибити наші зв’язки зі Сполученими Штатами, це зрозуміло, оскільки є багато спільного, але ми також хочемо бути більшими господарями своєї долі, ми хочемо бути більш впливовими, ми хочемо зміцнити нашу економічну базу. І ми хочемо діяти з повагою, і також бути шанованими партнерами. Це основний принцип”, - заявив Мішель.

Водночас за його словами зміцнення України є пріоритетом для Євросоюзу.

“У нас є чітка позиція з боку ЄС. Ми хочемо зміцнити Україну, бо знаємо, що зміцнення України – це зміцнення нас самих, це перший елемент”, - зазначив Мішель.

“І моя остання думка така: я довіряю американському суспільству, я впевнений, що американське суспільство знає, що це в його інтересах, що ми повинні демонструвати свою твердість, коли вступаємо в стосунки з авторитарними режимами. Бо якби Сполучені Штати були слабкими щодо Росії, що б це означало для Китаю?” – підсумував він.

Президент України Володимир Зеленський також відвідує саміт у Будапешті, що є його першим візитом до Угорщини від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Зміна позиції Південної Кореї

Своєю чергою президент Південної Кореї Юн Сук Йоль заявив 7 листопада, що Сеул не виключає прямого постачання зброї Україні, що є черговою ознакою зміни позиції країни на тлі ймовірної участі військ КНДР у війні проти України на боці Росії.

На пресконференції в Сеулі Юн також розповів, що обговорював питання Північної Кореї з Дональдом Трампом у телефонній розмові, що заклало основу для особистої зустрічі “найближчим часом”, ймовірно цього року.

“Тепер, залежно від рівня участі Північної Кореї, ми будемо поступово коригувати нашу стратегію підтримки поетапно”, — сказав Юн, країна якого має давню політику утримуватися від надання зброї країнам, що перебувають у конфлікті.

“Це означає, що ми не виключаємо можливості надання зброї, - додав Юн. – Якщо ми здійснюватимемо підтримку озброєннями, то в першу чергу ми віддамо пріоритет оборонній зброї”.Інформує holosameryky.com

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...