Мобілізація з 18 років: Зеленський у Брюсселі пояснив, чому це неможливо
Президент України Володимир Зеленський
Автор фото,Thierry Monasse/Getty Images)
Підпис до фото,Попри заяви партнерів про необхідність мобілізації з 18 років, Володимир Зеленський повторює, що такого рішення не прийматим
"Якщо людина стоїть перед вами без зброї, яка різниця - 20 років цій людині або тридцять? Ніякої немає різниці", - так президент України Володимир Зеленський відповів на питання про зниження мобілізаційного віку в Україні на пресконференції в Брюсселі 19 грудня.
Далі він пояснив, що партнери звертають увагу на "фізичні можливості" військового, тоді як в ЗСУ все ще є "голі бригади", тобто недостатньо укомплектовані.
"Ми говоримо про зброю, а не про людей", - наголосив Зеленський.
Президент також зауважив, що лише дві з 14 бригад, які мали тренуватися за кордоном, наразі пройшли підготовку - саме через нестачу зброї.
"Безумовно людей завжди недостатньо", - уточнив Зеленський, посилаючись на слова командирів.
Він також наголосив, що війна змінилася, і ключову роль наразі відіграють сучасні технології - ракети, дрони, далекобійні можливості, протиповітряна оборона.
"Як можна просуватися вперед, якщо з неба на голову прилітають керовані авіабомби, а ти не контролюєш небо?" - сказав президент.
Саміт ЄС у Брюсселі, Бельгія – 19 грудня 2024 р
Автор фото,OLIVIER MATTHYS/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Підпис до фото,Зеленський послідовно заперечує доцільність зниження мобілізаційного віку
На початку грудня він уже коментував питання мобілізації 18-річних - у відповідь на заяву держсекретаря Ентоні Блінкена, що Україна має схвалити "важкі, але необхідні рішення" про подальшу мобілізацію.
"Пріоритетом має бути постачання ракет і зниження військового потенціалу Росії, а не зниження призовного віку в Україні", - написав Зеленський в мережі X на початку грудня.
Що кажуть демографи
Сьогодні середній вік у ЗСУ - більш ніж 40 років.
І під час дискусій про мобілізацію часто можна почути аргумент, що зниження мобілізаційного віку не особливо виправить цю ситуацію, тому що чоловіків до 25 років в Україні насправді найменше.
Так сталося через низьку народжуваність наприкінці 1990-х.
Існує думка, що настрої в суспільстві погіршаться, якщо влада піде на зниження мобілізаційного віку.
Також може збільшитися відтік молодих хлопців до 18-ти. В Україні часто говорять про проблему виїзду молодих хлопців, які ще не досягли повноліття і яким виїзд дозволений.
Хоча в Україні мобілізація досі з 25 років, проте після 18 виїхати вже не можна, а тому іноді батьки відправляють дітей за кордон ще до повноліття.
Що кажуть військові
Серед частини військових та чиновників підтримка зниження мобілізаційного віку є.
"Я за пониження вікового цензу… Я гадаю що віковий ценз може бути понижений до 21 року включно", - сказав ще влітку 2024 року заступник командира Третьої окремої штурмової бригади майор Родіон Кудряшов в ефірі "Ранок. Live".
Військовий вважає, що ЗСУ - це "більше про якість, а не про кількість", а молодь цю якість може дати.
Підпис до фото,Думки військових щодо мобілізації 18-річних розділилися
Експерт з аеророзвідки та офіцер ЗСУ Юрій Касьянов у своєму телеграм-каналі розкритикував відмову президента розглядати це питання.
"Аргумент, звісно, залізний - ми не повинні компенсувати нестачу зброї та підготовки молодістю солдатів", - написав він.
Полковник СБУ та секретар комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко вважає, що мобілізаційний вік має починатися від 20 років.
За його словами, американських конгресменів дивує те, що в Україні чоловіки віком до 25 років не підлягають призову. Він зазначив, що у світі мобілізація від 18 чи 20 років – це звична практика.
Але є й протилежна думка. Військовий і письменник Артем Чапай поширив заяву Зеленського і написав, що він погоджується з його позицією.
"У них іще гальмівні центри мозку не розвинулися. Вони ще не пожили. Мобілізація з 18 і в попередні війни була злочином. Це діти, що б вони про себе не думали", - написав Чапай.
Позиція української влади
Українська влада неодноразово заявляла, що не планує знижувати вік мобілізації військових.
Таких законопроєктів не готують, запевняє журналістів Федір Веніславський із комітету нацбезпеки і оборони.
Востаннє зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років президент схвалив весною 2023 року.
Це рішення далося непросто - для суспільства це питання болюче, і президент зволікав із підписанням цієї правки дев'ять місяців.
Як повідомив нещодавно член комітету Ради з питань оборони Сергій Рахманін, той крок практично не вплинув на омолодження армії.
Після цього Володимир Зеленський запевняв, що влада не має планів щодо мобілізації 18-24-річних.
Він пояснював, що це може бути небезпечним як з погляду обороноздатності країни, так і для її майбутнього.
Минулого місяця радник керівника Офісу президента України Сергій Лещенко заявив, що американські політики з обох партій тиснуть на президента Зеленського через те, що в Україні не проводиться мобілізація від 18 до 25 років.
При цьому існує лазівка, що непридатних 18-25 річних у мирний час можна мобілізувати в воєнний. Парламент ухвалив закон, щоб це вправити, але президент досі не підписав.
Інформує bbc.com