16 березня – другі роковини бомбардування росіянами Маріупольського драмтеатру
Два роки тому, 16 березня 2022-го, російська авіація скинула на будівлю драмтеатру в Маріуполі дві 500-кілограмові бомби.
Приміщення театру слугувало укриттям для цивільних. Спереду та позаду будівлі були великі написи «ДЕТИ», чітко помітні на супутникових знімках. За оцінками очевидців, у драмтеатрі перебувало близько тисячі осіб.
Вибух зруйнував будівлю зсередини. Кількість жертв цього воєнного злочину російської армії досі невідома та навряд чи буде точно встановлена. Адже окупанти вивезли та поховали тіла загиблих у братській могилі. Маріупольська міська рада ще в березні 2022 року озвучувала, що жертвами стали близько 300 осіб. Згодом у журналістських розслідуваннях із посиланням на очевидців фігурувала цифра у близько 600 загиблих.
«Коли ми почули звук літака і моторошний звук падаючої бомби, – встигли за ці хвилини забігти в кімнату звукозапису, це було цокольне приміщення без вікон. Це нас врятувало. Посипалась штукатурка, нагорі кричали люди, а потім вони затихли. Знайомий Сергій Сьомін підійшов і сказав: «театру більше немає, збирайтесь скоріше, бо там трупи, нам треба вибиратись, сходинки будуть валитись». Я взяла валізу, рюкзак з документами і кота, – і ми вискочили, в чому були. Переступали через трупи, бо на сходинках були люди. Коли вибігли, на першому поверсі я бачила вбиту дитину. Це все було як в тумані. Коли ми вискочили з театру, – за нами ще було 20 людей з валізами, і ми почали бігти в сторону моря. Тоді ж почався артобстріл, і не давали здійснити евакуацію людей, що знаходилися під завалами», – згадує музична керівниця драмтеатру Маріуполя, акторка Віра Лебединська.
Рашисти заперечують свій злочин та, окупувавши Маріуполь, зробили все, аби «замести сліди». Втім, 28 березня 2023 року стало відомо, що наказ про бомбардування Драмтеатру, пологового будинку та дитячої лікарні в Маріуполі віддавав російський військовий злочинець, командир в/ч 75387, 960-го штурмового авіаційного полку рф полковник Сергій Атрощенко.
У квітні-травні 2022 року радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко повідомляв, що окупанти розбирають завали та вивозять тіла загиблих. У грудні 2022-го він же повідомив, що окупаційна влада зносить будівлю драматичного театру. А станом на початок лютого 2023 року Андрющенко розповів, що драмтеатр розібрано, залишились дві зовнішні стіни.
Одразу після злочинного бомбардування зі зруйнованої будівлі вдалося вибратися живими близько 130 людям. Більшість із них вижили у той жахливий день 16 березня завдяки бомбосховищу в театрі, яке витримало вибух потужних бомб. Люди, які загинули внаслідок авіабомбардування, переважно були на польовій кухні біля театру або всередині будівлі, але за межами бомбосховища.
Із бомбосховища вдалося вийти живим актору театру Дмитру Муранцеву, який згадує:
«Я отямився від запаху чаду у підвалі. Дуже боявся, що ми заживо залишимося під завалами і будемо довго помирати. Одразу побіг перевірити, чи не завалило вихід з підвалу. Побачив промінь світла, що там люди виходять, взяв документи і вибіг назовні. Я побачив апокаліпсис. Там був відчай. Навколо бігають люди, гора цегли, каміння, яке кричить – бо там люди під завалами, а ти чомусь не під завалами. І ти для цього спеціально нічого не зробив. Тобі просто пощастило, що ти опинився тут, а не там. Люди намагаються дістати своїх дітей, або діти намагаються дістати своїх батьків. Бігають навколо цих величезних цеглин».
Віра Лебединська та Дмитро Муранцев – двоє акторів, які вижили під час бомбардування, – з часом переїхали до Ужгорода. Вони розповідають міжнародним та українським ЗМІ правду про день, коли російська авіація вчинила воєнний злочин, скинувши бомби на цивільне населення.
Вцілілий колектив маріупольського драмтеатру з девʼяти людей у травні 2022 року зміг облаштуватися на новому місці – їх прийняв Закарпатський обласний музично-драматичний театр в Ужгороді. Колективу надали театральне приміщення і житло, ужгородці двічі приносили реквізити для вистав. Уже в липні 2022 року Донецький академічний обласний драматичний театр, м.Маріуполь - поставив в Ужгороді премʼєрну виставу для глядачів. За час перебування в евакуації театр презентував низку нових вистав для місцевої громади.
До других роковин страшної трагедії Донецька обласна державна адміністрація закликала театральну спільноту в усіх містах України доєднатися 16 березня до мирної акції на вшанування пам’яті жертв авіаудару в м. Маріуполь. Учасники меморіальних заходів перед центральним входом до приміщень театрів нанесуть напис «ДІТИ» та встановлять лампадки на знак шани загиблих. Мирна акція до дня пам’яті жертв авіаудару в м. Маріуполь проходитиме зокрема у столиці України. Впродовж 16 березня мешканці Києва, внутрішньо переміщені особи, представники творчої спільноти покладають квіти та іграшки до імпровізованого місця вшанування пам’яті жертв авіаудару, а надвечір будуть запалені лампадки. У межах акції відбудеться показ сторітейлінгу «МАРІУПОЛЬСЬКА ДРАМА» за сповідями акторів комунального закладу «Донецький академічний обласний драматичний театр (м. Маріуполь)». Це вистава про реальні події, наш біль, наші втрати…
«Ми віримо, що мистецтво може зцілити навіть понівечену душу. Знаємо, що обов’язково повернемося в нашу рідну Донеччину та український Маріуполь», - наголошують організатори пам’ятного заходу.
Ця акція покликана привернути увагу всього світу до неймовірних, нелюдських випробувань мирних жителів у блокадному, розгромленому Маріуполі та до всіх воєнних злочинів, скоєних внаслідок агресії росії проти України. Серед цих кривавих злодіянь рашистів - цілеспрямовані бомбардування дитячих лікарень, пологових будинків, шкіл, дитячих садків, укриттів, де знаходились діти, перетворення всього навкруги на згарища та руїни, розстріли гуманітарних коридорів, біженців на дорогах, мирних мешканців на вулицях, створення штучного голоду у містах і селах, мародерство. Це знищення країни без будь-якої поваги до законів війни, тому що війна також має свої закони.
Донецька обласна державна адміністрація звернулася до міжнародного співтовариства із закликом відреагувати на ганебні дії окупанта, усіма можливими засобами посилювати санкційний тиск та ізоляцію держави-агресора, щоб змусити росію припинити варварську війну проти українського народу та вивести війська з усієї території нашої держави.